İZMİR'DEN PİYANO SESLERİ GELİYOR

2012 Yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Mozart Akademi Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden katılımcıları ve ustaları bir araya getirerek, bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini arttırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslararası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Festivali, 5 - 20 yaş arası 150’yi aşkın gence performans sunma imkƒnı sağlayacak. Yarışmaya başta Azerbaycan, Rusya, Kosova, Kuzey Kıbrıs, Norveç ve Fransa gibi ülkelerden birçok yarışmacı katılacak.

Gençlerin sahne almasının yanı sıra festival programı içerisinde farklı aktiviteler de yer alıyor. 5-8, 9-11, 12-14, ve 15-20 yaş kategorilerinde düzenlenecek yarışma ile gençleri teşvik etmek ve onlara uluslararası bir jüri karşısında performans sunma imkanı tanımak amaçlanıyor. Yarışma ve festivalde uluslar arası üne sahip jüri üyeleri; Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Ali Hoca, Üzeyir Hacibeyov Bakü Müzik Akademi Piyano Bölümü Öğr. Görevlisi Prof. Siala Sinamdzqvarişvili, Moskova Çaykovski Üniversitesi’nden en yüksek derece olan kırmızı diploma ile mezun olan Bilkent ve Haccettepe üniversitelerinde Öğr. Gör. Cem Babacan, Bilkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölüm Öğr.Gör. Doç. Gülnara Aziz ve Mozart Akademi Kurucusu Opera Sanatçısı İlhan Cinpir olarak belirlendi. İzmir Devlet Opera ve Balesi piyanistlerinden Yard.Dç.Yelena Shekelyova ise festivalde uluslararası ilişkiler ve koordinasyon sorumlusu olarak görev yapıyor.

Festival 2 Haziran 2016 tarihinde başlayıp, çeşitli aktivitelerle Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde 5 Haziran 2016 tarihine kadar devam edecek.

Mozart Akademi 3. Uluslararası Piyano Festivali için detaylı program bilgilerine mozartakademi.com internet sitelerinde veya 0 232 465 00 34 numaralı telefondan ulaşabilecek.